تاسیسات حرارت، برودت، تهویه مطبوع و انرژی

شرکت عمران انرژی

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

گرم کردن هوای جبرانی

ایده آل ترین حالت در کوره ها و دیگ ها آنست که محصولات حاصل از احتراق تمام انرژی خود را  تبادل نموده و با دمایی برابر با دمای هوای ورودی به مشعل ازدودکش خارج گردد . هرچه دمای دود خروجی از دودکش کاهش یابد باعث افزایش راندمان خواهد شد . ولی اغلب در صنایع محصولات حاصل از احتراق با دما و دبی بسیار بالایی از طریق دود کش ها خارج میگردد در صورتی که این گازهای داغ حاصل از احتراق از پتانسیل بالای انرژی برخوردار می باشند .

در این روش از یک مبدل حرارتی به منظور استفاده از انرژی گرمایی دود اگزوز بویلر ها و کوره ها جهت گرم کردن هوای احتراق بهره گرفته می شود.

در فرایند احتراق هوای سرد محیط وارد محفظه احتراق شده و مقداری از گرمای محفظه احتراق را جذب نموده و به دمای داخل کوره می رسد . با پیش گرمایش هوای احتراق در واقع میزان جذب حرارت محفظه احتراق به وسیله هوای احتراق به شدت کاهش یافته و کمک شایانی به افزایش راندمان سیستم و کاهش مصرف انرژی می نماید.

پایین بودن دمای هوای لازم برای احتراق باعث می شود تا بتوان دود را تا دمای پایین نیز سرد کرد که این امر موجب تقطیر شدن بخار آب موجود در دود گردیده و در نیجه انرژی نهان آب موجود در دود نیز منتقل می گردد.

میزان بخار آب در محصولات حاصل از احتراق در سوخت های گازی بیشتر از سوخت های مایع می باشد ، به این دلیل در سوخت های گازی با سرد تر کردن دود می توان انرژی نهان بسیاری را منتقل نمود.  

تشکیل ترکیبات اسیدی مشکل اصلی در سرد کردن دود می باشد . برای رفع این مشکل در مبدل ها می توان از مواد ضد خوردگی و مقاوم در برابر ترکیبات اسیدی استفاده نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر با گروه مهندسین اسوه تماس حاصل نمایید.

 


 

 

 

 با ما تماس بگیرید، یقینا هر آنچه در توان داشته باشیم با سخاوت در طبق اخلاص خواهیم گذاشت

تلفن و دورنگار: 02188866945