تاسیسات حرارت، برودت، تهویه مطبوع و انرژی

شرکت عمران انرژی

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

سيستم كنترل هوشمند در ساختمان

يكي از مزاياي رشد سريع فن آوري اطلاعات، توسعه سيستم‌هايي است كه مي توانند تغييرات اطراف ما را اندازه‌گيري و ارزيابي كرده و نسبت به آنها عكس العمل نشان دهند. اين توانايي در كنترل تغييرات منجر به تغيير در محيط فيزيكي اطراف ما، به خصوص ساختمان هايي كه در آنها زندگي و يا كار مي‌كنيم شده است. ازجمله اين تغييرات رشد وسيع ساختمان‌هاي هوشمند يعني ساختمان هايي كه سيستم‌هاي ارتباطي و فن‌آوري اطلاعات را تركيب كرده و يك سيستم يكپارچه راحت، با امنيت بالا، سودمند از لحاظ اقتصادي و در نهايت با هزينه پائين بوجود مي‌آورند، است.
به طور كلي ساختمان هوشمند، ساختماني است كه مجهز به يك زير ساختار ارتباطي قوي بوده كه مي‌تواند به صورت مستمر نسبت به وضعيت‌هاي متغير محيط عكس العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد و همچنين به ساكنان ساختمان اين اجازه را مي دهد كه از منابع موجود به صورت موثرتري استفاده نموده و امنيت و آرامش در آنها را افزايش دهد.
ساختمان هوشمند ساختماني است كه در بردارنده محيطي پويا و مقرون به صرفه به وسيله يكپارچه كردن چهار عنصر اصلي يعني سيستم‌ها، ساختار، سرويس‌ها، مديريت و همچنين رابطه ميان آنها مي‌باشد.
اصول يك ساختمان هوشمند اين است كه هزينه‌هاي واقعي يك ساختمان فقط هزينه‌هاي ساخت نيست بلكه بايد به آنها هزينه‌هاي راهبري و تعميرات را نيز اضافه كرد. ساختمان هوشمند تمامي اين هزينه‌ها را به وسيله كنترل اتوماتيك و يكپارچه، مخابرات، و سيستم مديريت كم مي‌كند.
مساله ديگر نسبت خطاي كامپيوتر به انسان است كه بسيار كمتر مي‌باشد، زيرا در روش‌هاي مديريت قديم، هر ساختمان بلند توسط چندين نفر اداره مي شد، كه با افزايش دخالت انسان، مجموع خطاهاي حاصله نيز سير صعودي خود را طي خواهد كرد، ولي در سيستم مديريت جديد اين گونه خطاها به طور چشمگيري كاهش خواهد يافت.


علاوه بر اين مزايا يك ساختمان هوشمند مزاياي ديگري را نيز براي صاحبان خود به ارمغان مي‌آورد.

•    محيط كابل كشي استاندارد (UTP& Fiber)
•    مديريت متمركز كل سيستم
•    صرفه‌‌جوئي در مصرف تاسيسات حرارت مركزي و تهویه مطبوع
•    صرفه‌جوئي در مصرف برق و سیستم های روشنایی
•    صرفه‌جوئي در هزينه كابل كشي‌هاي آتي و پراكنده
•    بالا رفتن كيفيت سرويس ساختمان (ارزش ساختمان)
•    درآمد براي سرمايه‌گذاران اصلي ساختمان به صورت شارژ خدماتي

مهمترین ارمغان هوشمند سازی ساختمان، بی شک آسایش و راحتی ساکنین آن می باشد. استفاده از این امکانات لوکس و نوین، زیبایی و کلاس ویژه ای به محل کار و یا زندگی شما خواهد داد. بالا رفتن ارزش افزوده ملک شما همراه با پایین آمدن هزینه های مصرف انرژی؛ همه و همه مارا مجاب می کند سیستم هوشمند ساختمان را، دوستی بدانیم مطمئن و کارآمد که آمده است کیفیت زندگیمان را جهشی خیره کننده دهد و آسایشی باور نکردنی را هدیه آورده است.

سیستم کنترل هوشمند موتورخانه:

از ساده ترین مراتب هوشمند سازی ساختمان که با هزینه ای بسیار ناچیز امکان پذیر خواهد بود هوشمند سازی موتورخانه های گرمایش ساختمان است که با موضوعات مطرح شده در بالا هم خانواده است ولی بخش بسیار کوچکی از آن را تشکیل می دهد. از جمله مزايا و ويژگي هاي استفاده از سيستم كنترل هوشمند موتورخانه در ساختمان ها ، مي توان به موارد ذيل اشاره نمود :

•    كاهش مصرف سوخت و كاهش در هزينه تا 40% در ساختمان هاي غير مسكوني( اداري و تجاري ) و تا 15 % در ساختمان هاي مسكوني
•    امكان نصب در ساختمان هاي در حال استفاده و ساختمان های قدیمی، کوچک و... با هزینه ای کم
•    كاهش استهلاك اجزاي موتور خانه و افزايش راندمان و ضريب ايمني تاسيسات مكانيكي
•    تامين شرايط آسايش ساكنين ، متناسب با دماي محيط خارج ساختمان
•    امكان تنظيم برنامه نرم افزاري سيستم بر حسب نوع كاربري ساختمان
•    هزينه كم و دوره بازگشت سرمايه كوتاه مدت به دليل صرفه جويي چشمگير در مصرف سوخت
•    نصب سريع و آسان بدون انجام تغييرات مكانيكي در موتور خانه
•    كنترل دما آب گرم مصرفي در زمان هاي مختلف شبانه روز
•    كاهش آلاينده هاي زيست محيطي و هزينه هاي بهداشتي و اجتماعي
•    قابليت كاربرد براي ساختمان با زير بناي دلخواه
•    كمك به اقتصاد خانواده

شرح عملکرد ساده کنترل هوشمند موتورخانه:

در حال حاضر جهت تنظيم دماي آب مورد نياز براي گرمايش و آب مصرفي ساختمان ، در موتور خانه ها از ترموستات استفاده مي كنند . اين ترموستاتها به طور دستي بر روي دماي دلخواه تنظيم مي كردند . در صورت افزايش دماي هواي محيط (كه مسلما گرماي مورد نياز ساختمان كاهش مي يابد) موتور خانه با دماي بالا كار مي كند و گرمايي بيش از حد مورد نياز وارد ساختمان مي كند كه عملا با بازكرن پنجره ها توسط ساكنين ، اين گرما به هدر مي رود . جهت رفع اين معضل ، استفاده از سيستم كنترل هوشمند موتور خانه توصيه مي شود.

اين سيستم داراي دو عملكرد اصلي به شرح زير ميباشد :

1.تنظيم دماي آب گرم توليد شده در سيتم گرمايش متناسب با دماي هواي بيرون :

سيستم كنترل هوشمند سوخت موتور خانه با اندازه گيري دماي هواي بيرون ، ميزان نياز ساختمان به گرمايش را برآورد مي كند و متناسب با آن ، دماي آب گرم را تنظيم ميكند . همچنين اين سيستم ، آب گرم مصرفي را در محدوده قابل قبولي كنترل و ثابت نگاه ميدارد .

2.تنظيم ساعات كار موتور خانه متناسب با برنامه كاري ساختمان:

اين سيستم برنامه كاري ساختمان هاي اداري و تجاري را دريافت كرده و متناسب با آن ، توليد گرما در موتور خانه را كنترل و تنظيم ميكند . به اين ترتيب كه در ساعاتي كه ساختمان خالي از افراد مي باشد و نيازي به گرمايش ندارد ، موتور خانه را خاموش و سپس با توجه به دماي هواي بيرون ، مدتي پيش از ورود افراد به ساختمان ، موتورخانه را جهت تامين گرماي مورد نياز راه اندازي ميكند . همچنين در روزهاي تعطيل كه ساختمان خالي از افراد مي باشد ، موتور خانه را خاموش و بدين ترتيب ، از هدر رفتن انرژي جلوگيري مي شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره، طراحی و اجرای سیستم های کنترل هوشمند مرکزی ساختمان BMS و یا سیستم های موضعی کنترل از قبیل سیستم کنترل روشنایی، کنترل موتورخانه وسایر ماژول های کنترل هوشمند با ما تماس بگیرید.

 

 با ما تماس بگیرید، یقینا هر آنچه در توان داشته باشیم با سخاوت در طبق اخلاص خواهیم گذاشت

تلفن و دورنگار: 02188866945