تاسیسات حرارت، برودت، تهویه مطبوع و انرژی

شرکت عمران انرژی

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

سد کارون 4 آیا از بین می رود؟

نامه الکترونیک چاپ PDF
 
گروه جامعه: در پی اعلام وجود ترک در قسمت تحتانی بدنه سد کارون 4 معاون بهره برداری از سدها و نیروگاه های برقابی سازمان آب وبرق خوزستان اعلام کرد که برای جلوگیری از هر گونه خطر احتمالی مخزن سد در حال تخلیه است. این در حالی است که پیش از این مجری سد در شرکت توسعه منابع آب ونیروی ایران اعلام نموده بود که هیچ خطری سد را تهدید نمی کند و تمام سدهای بتنی ترک می‌خورند و اصلاح می‌شوند و این موضوع مساله خاصی نیست.
مخزن سد کارون 4 درحال تخلیه شدن است
حبیب الله جعفری درپی اعلام خبر وقوع شکستگی درسد کارون 4، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: برای جلوگیری از وقوع هر گونه خطر احتمالی، ارتفاع آب ذخیره شده در پشت سد کارون 4 باید تا حدی که نیاز است پایین آورده شود. وی با بیان اینکه سدهای بتنی باید همواره مورد مراقبت و تحلیل قرار گیرند، افزود: در ساخت سدهای عظیم بتنی از مشاوران داخلی و خارجی و همکاری شرکت های خارجی بهره گرفته می شود چرا که پایداری سدها از اهمیت و ویژگی های خاصی برخوردار است.
 
alt
 
جعفری گفت: برای تامین آب پایین دست از سدهای زنجیره ای کارون استفاده می شود بنابراین مقداری از آب ذخیره شده در پشت سد کارون 4می تواند در زمان حاضر که مخازن سدهای دیگر اعم از گتوند علیا، کارون 3 و سد شهید عباسپور خالی است به پشت این سدها انتقال داده شود. وی افزود: مخازن سدهای خوزستان خالی است و برای آب گیری تا پایان امسال و حتی فروردین و اردیبهشت سال آینده زمان وجود دارد.
روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران عصر روز گذشته اعلام کرد که با توجه به نگرانی هایی که در مورد سد کارون 4 در برخی رسانه ها منعکس شده به آگاهی عموم می رساند خطر شکستگی، سد کارون 4 را به هیچ وجه تهدید نمی کند. سد کارون 4 به عنوان بزرگترین سد بتنی دو قوسی و نیروگاه آبی کشور، دارای چهار واحد نیروگاهی هر یک به ظرفیت 250 مگاوات است که حجم مخزن این سد دو میلیارد متر مکعب است.
از سوي ديگر، مجری طرح سد و نیروگاه کارون 4 در واکنش به ترک خوردن این سد تاکید کرد: خاصیت بتن ترک است و تمام سدهای بتنی دنیا ترک می‌خورند. حسن رنجبران اظهار کرد: تمام سدهای بتنی ترک می خورند و اصلاح می‌شوند و این موضوع مساله خاصی نیست. وی در واکنش به اعلام خبر ترک خوردن سد کارون 4 افزود: ممکن است کسانی سو‌ استفاده سیاسی از این موضوع کنند و بخواهند بگویند که پیمانکاران و مشاوران ایرانی توانایی ساخت چنین سدی را ندارند. مجری طرح سد و نیروگاه کارون 4 در مورد مطرح شدن موضوع نفوذپذیری سد کارون 4 قبل از افتتاح و پس از آبگیری، خاطرنشان کرد: این موضوع صحت ندارد و نفوذپذیر بودن سد در آن زمان (سال 89 و 90) را رد می‌کنم؛ این مطلب غلط است.
منبع: بهار نیوز
 

 با ما تماس بگیرید، یقینا هر آنچه در توان داشته باشیم با سخاوت در طبق اخلاص خواهیم گذاشت

تلفن و دورنگار: 02188866945